Παρασκευή 11 Ιουλίου 2014

Σαρώνει ο Χρήστου!

Αν σας αρέσει αυτή η ανάρτηση, διαδώστε την.

Ο Απόστολος Χρήστου προκρίθηκε στον τελικό των 200μ. υπτίου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων που διεξάγεται στην Ολλανδία, σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων, αποδεικνύοντας πως βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης στα 100μ. ύπτιο έκανε μια εξαιρετική κούρσα στον πρώτο ημιτελικό και πολύ εύκολα πήρε τη νίκη με χρόνο 1.59.77, επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ, με το προηγούμενο να είναι 2.00.91 και να ανήκει στον ίδιο.

Ο Έλληνας αθλητής του Ολυμπιακού ήταν ο μόνος από τους 16 φιναλίστ που «έσπασε» το φράγμα των δύο λεπτών, με τον δεύτερο να διανύει την απόσταση σε 2.00.01.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, η Αγγελική Μαυραντζά κατέλαβε την 8η θέση στα 200μ. πρόσθιο με χρόνο 2.34.81, με νικήτρια την Ρωσίδα, Αστασκίνα με 2.26.61.Ο τελικός του αγωνίσματος είναι προγραμματισμένος για αύριο με ώρα έναρξης των αγώνων 18:15.