Τετάρτη 13 Ιανουαρίου 2016

Ξέσπασε στην Τουρκία η Ελλάδα

Αν σας αρέσει αυτή η ανάρτηση, διαδώστε την.

Άνετη νίκη με 21-6 πήρε η Εθνική πόλο ανδρών κόντρα στην Τουρκία, για την 2η αγ. του Ευρωπαϊκού, παρότι είχε τη δυνατότητα να πετύχει περισσότερα και να διατηρήσει ζωντανότερες ελπίδες για κορυφή.

Έκανε αυτό που έπρεπε η Εθνική πόλο ανδρών που διέλυσε με 21-6 την Τουρκία στην δεύτερη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και παραμένει στο κυνήγι της πρώτης θέσης του ομίλου.

Βέβαια, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου είχε τις ευκαιρίες να πετύχει ακόμα περισσότερα γκολ -και να διατηρήσει πιο ζωντανές ελπίδες για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο- όμως το νευρικό πρώτο οκτάλεπτο της στέρησε αυτή τη δυνατότητα.

Η βασική διεκδικήτρια της πρώτης θέσης, Ουγγαρία, θα αντιμετωπίσει απόψε (Τρίτη 13/1 - 21.15) την Ρωσία, ενώ ιδιαίτερα κρίσιμο αναμένεται να είναι το παιχνίδι που θα δώσει την Πέμπτη (15/1) στις 10.30 κόντρα στην Τουρκία, όπου θα φανεί ουσιαστικά αν το σημερινό σκορ είναι αρκετό για τη γαλανόλευκη.

Κορυφαίος παίκτης με διαφορά ήταν ο Αλέξανδρος Γούνας, με έξι γκολ, ενώ Φουντούλης και Αφρουδάκης πέτυχαν από 4.

Η πίεση των Τούρκων περιόρισε στο πρώτο οκτάλεπτο την Ελλάδα, που υστέρησε επιθετικά και έμεινε στα δύο τέρματα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε τον τρόπο να διασπάσει την δυνατή άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως άφησε τα περιθώρια και στους Τούρκους να μειώσουν.

Μόνο στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα έδειξε την εικόνα που πρέπει, πήρε φόρα και εκτόξευσε τη διαφορά στο +15.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-6, 1-6, 1-7
Τουρκία: Σούταλο 1, Οζμπάκις 2, Κορόλια 1, Μπεσκαρντεσλερ 1, Τσαγκατάι 1.
Ελλάδα: Μυλωνάκης 2, Γεννηδουνθιάς 1, Φουντούλης 4, Αφρουδάκης 4, Κολόμβος 1, Γούνας 6, Βλαχόπουλος 3.