Τρίτη 12 Ιουλίου 2011

Δωδέκατοι στην Ευρώπη οι παραολυμπιακοί κολυμβητές μας

Αν σας αρέσει αυτή η ανάρτηση, διαδώστε την.
11 μετάλλια και 17 πανελλήνια ρεκόρ η συγκομιδή από το πανευρωπαϊκό του Βερολίνου.

Την 12η θέση μεταξύ 39 χωρών που έλαβαν μέρος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης αθλητών με αναπηρίες του Βερολίνου, κατέκτησε η Ελλάδα.

Ο μεγάλος άτυχος της ελληνικής ομάδας Γιάννης Κωστάκης. Ο ατσάλινος χαρακτήρας του πείθει ότι η επιστροφή του στις πισίνες είναι ζήτημα χρόνουΟ συνολικός απολογισμός της ελληνικής αποστολής ήταν 11 μετάλλια (ένα χρυσό, οκτώ ασημένια, δύο χάλκινα), αλλά και συνολικά 17 πανελλήνια ρεκόρ. Ομολογουμένως αξιοθαύμαστος απολογισμός αν συνυπολογιστεί ότι οι μετέχοντες αθλητές μας πλήρωσαν τη συμμετοχή τους από την τσέπη τους. Σημειώνεται επίσης ότι η πλειψηφία των παραολυμπιακών μας κολυμβητών έπιασν τα όρια συμμετοχής στους παραολυμπιακούς του Λονδίνου.

Λίγα λόγια και για την άτυχη στιγμή της παραολυμπιακής μας αποστολής, δηλαδή τον τραυματισμό του πρωταθλητή μας Γιάννη Κωστάκη. Σήμερα, 11 Ιουλίου, υποβλήθηκε σε δεύτερη χειρουργική επέμβαση, θα παραμείνει στο Βερολίνο μέχρι τα τέλη της εβδομάδας ή το αργότερο τις αρχές της επόμενης. Οσοι γνωρίζουν τον Γιάννη και τον ατσάλινο χαρακτήρα του είναι βέβαιοι ότι θα επανέλθει στις πισίνες πιό δυνατός από ποτέ.

Επιστροφή στο αγωνιστικό κομμάτι: από τέσσερα μετάλλια κατέκτησαν οι Χρήστος Ταμπαξής και Αριστείδης Μακροδημήτρης, δύο μετάλλια πήρε ο μεγάλος άτυχος της ελληνικής αποστολής Γιάννης Κωστάκης, ενώ ένα μετάλλιο στο φινάλε της διοργάνωσης πήρε ο Νίκος Τσότρας. Όσον αφορά στα 17 πανελλήνια ρεκόρ, τα έξι από αυτά τα πέτυχε ο Μακροδημήτρης, ενώ τρία σημείωσε ο Τσότρας.

Τα ελληνικά μετάλλια και τα πανελλήνια ρεκόρ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου: