Σάββατο 3 Αυγούστου 2013

Στην 6η θέση η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών

Αν σας αρέσει αυτή η ανάρτηση, διαδώστε την.

Με την έκτη θέση θα επιστρέψει από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε με 4-1 στα πέναλτι (κ.α. 10-10, παρατ. 11-11) από τις ΗΠΑ, για τις θέσεις 5-6 της διοργάνωσης και χάρισε στις Αμερικανίδες την πέμπτη θέση, ενώ κατάφεραν να προηγηθούν και με 11-10 στον έξτρα χρόνο της αναμέτρησης.

Οι Αμερικανίδες προηγήθηκαν 10-7 στην τελευταία περίοδο, αλλά το γκολ της Ρουμπέση έφερε την τελική αντεπίθεση για την Εθνική. Η Αβραμίδου έφερε τη διαφορά στο γκολ, 2’ πριν το φινάλε, στο 1.14’’ οι διαιτητές ανακάλυψαν επιθετικό φάουλ στην Ασημάκη, αλλά στα 28’’ βγήκε ελληνική άμυνα και στην εκπνοή με κερδισμένη αποβολή στα 3’’, η Αβραμίδου ισοφάρισε σε 10-10!

Η Εθνική κατάφερε στην τελευταία περίοδο να σκοράρει τρεις φορές στον παραπάνω, βελτίωσε την άμυνα της και έστειλε το ματς στην παράταση.

Μέχρι τις αρχές της τρίτης περιόδου, το ματς πήγαινε γκολ-γκολ, ώσπου να ξεφύγουν με τρία γκολ οι ΗΠΑ. Στην παράταση, το γκολ της Ασημάκη στο πρώτο τρίλεπτο, έδωσε συνέχεια στο ελληνικό σερί και η Εθνική από το 7-10 βρέθηκε μπροστά με 11-10, για να ισοφαρίσουν οι Αμερικανίδες 54’’ πριν το τέλος του δεύτερου τριλέπτου, στα 6’’ να βγει η ελληνική άμυνα και το ματς να οδηγηθεί στα πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 1-2, 1-3, 4-1, 1-0 (1ο 3λεπτο), 0-1 (2ο 3λεπτο), 1-4 στα πέναλτι

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Αβραμίδου 5, Ρουμπέση 2, Μανωλιουδάκη 1, Ψούνη 1, Κώτσια 1, Τσουκαλά 1, Ασημάκη 1

ΗΠΑ (Adam Krikorian): Στέφενς 2, Κλαρκ 1, Φάταλ 1, Ντράις 1, Ρούλον 1, Σεϊντεμαν 2, Μάθιουσον 4, Γκρεγκ 1, Ρούλον 1, Σίλβερ 1