Δευτέρα 22 Ιουλίου 2013

5η θέση οι νέοι στο Ευρωμπάσκετ

Αν σας αρέσει αυτή η ανάρτηση, διαδώστε την.

Η Εθνική Νέων έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ, καθώς επικράτησε της Τουρκίας με 60-74 και κατέλαβε την πέμπτη θέση στην διοργάνωση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 13-12 υπέρ της Τουρκίας. Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην Εθνική μας, η οποία με επιμέρους σκορ 11-23, πήγε στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά έντεκα πόντων (24-35). Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο του ματς. Οι Τούρκοι αύξησαν την πίεση τους προς το τέλος της τρίτης περιόδου και μείωσαν την διαφορά, αλλά η Εθνική βρήκε τις επιθετικές λύσεις και έφτασε στη νίκη με 60-74.Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Γιάννης Παπαπέτρου με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Δημητρής Αγραβάνης με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 24-35, 45-52, 60-74

Τουρκία: Αλτίν 6, Ερογλου 10, Καντάν 17, Τουρέν 5, Ντοκουγιάν 2, Τουντσέρ 8, Ερντογάν 4, Τεκίν 8

Ελλάδα: Μποχωρίδης 12, Λαρεντζάκης 8, Παπαπέτρου 21, Καραμαλέγκος, Μίτσιαλος, Αντετοκούνμπο 3, Αγραβάνης 17, Καμπερίδης 7, Γόντικας 6