Κυριακή 17 Αυγούστου 2014

Τσάτουμας από ασήμι

Αν σας αρέσει αυτή η ανάρτηση, διαδώστε την.

Ο Λούης Τσάτουμας χάρισε στην Ελλάδα το δεύτερο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου που ολοκληρώνεται σε λίγη ώρα στην Ζυρίχη. Ο Ελληνας πρωταθλητής κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο τελικό του μήκος, με άλμα στα 8,15μ.

Είχε προηγηθεί, πριν από λίγες μέρες, το πρώτο ελληνικό μετάλλιο, επίσης ασημένιο, από την Κατερίνα Στεφανίδη στο επί κοντώ. Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Βρετανός Γκρεγκ Ράδερφοντ με 8,29μ. ενώ «χάλκινος» ήταν ο Γάλλος Καφετιάν Γκομίς με 8,14μ.

Ο τελικός ξεκίνησε ιδανικά για τον Τσάτουμα, καθώς στο πρώτο του άλμα έκανε το 8,15μ. και με την ολοκλήρωση των προσπαθειών όλων των αθλητών, ήταν πρώτος. Ωστόσο στο επόμενο, ο Ράδερφοντ «πέταξε» στα 8,27μ., ενώ ο Ελληνας πρωταθλητής δεν μπόρεσε να βελτιώσει την επίδοσή του. Ακολούθησε το άλμα του στα 7,82μ., ένα άκυρο, ένα στα 7,83μ., ένα στα 7,86μ. και το τελευταίο στα 7,72μ.

Την ίδια ώρα, ο Ράδερφοντ βελτίωνε την επίδοσή του κατά δύο εκατοστά, ενώ άρχισαν να «ανεβαίνουν» οι Κάσερες (8,11μ.) και Γκομίς (8,13μ.). Ωστόσο, ως το τέλος, κανείς τους δεν μπόρεσε να του πάρει το ασημένιο, αν και ο Γάλλος έκανε 8,14μ. στο τελευταίο του άλμα!

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ράδερφορντ δεν επιχείρησε την 5η του προσπάθεια, λογικά για να «κρατήσει» δυνάμεις και από τη στιγμή που είδε ότι ο Τσάτουμας δεν του «πήρε» το χρυσό στο τελευταίο του, δεν επιχείρησε ούτε την 6η του προσπάθεια (σ.σ. μετά την τρίτη προσπάθεια, πηδούσε έτσι κι αλλιώς τελευταίος).