Κυριακή 26 Αυγούστου 2012

Λονδίνο 2012: Οι ελληνικές διακρίσεις στους Παραολυμπιακούς Αγώνες από το 1988

Αν σας αρέσει αυτή η ανάρτηση, διαδώστε την.

ΣΕΟΥΛ 1988
Στους Παραολυμπιακούς Αγώνες της Σεούλ το 1988 η συνολική «συγκομιδή» της Ελλάδας ήταν τέσσερα μετάλλια, τα οποία κατέκτησαν τρεις αθλητές. Ο αείμνηστος, Κυριάκος Γριβέας, που μερικά χρόνια αργότερα διετέλεσε και πρόεδρος της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες (ΕΑΟΜ-ΑμεΑ), ανέβηκε στο βάθρο δύο φορές στο άθλημα της κολύμβησης, κατακτώντας ασημένιο μετάλλιο στα 25μ. και χάλκινο στα 50μ. ύπτιο. Ο Χρήστος Αγγουράκης και ο Γεώργιος Τοπτσής κατέκτησαν από ένα χάλκινο μετάλλιο στο στίβο, ο πρώτος στον ακοντισμό και ο δεύτερος στο άλμα εις μήκος, αντίστοιχα.
Αθλητές              Μετάλλια    Άθλημα- Αγώνισμα
Κυριάκος Γριβέας     Ασημένιο    Κολύμβηση - 25μ. ύπτιο
Κυριάκος Γριβέας     Χάλκινο     Κολύμβηση - 50μ. ύπτιο
Χρήστος Αγγουράκης   Χάλκινο     Στίβος - Ακόντιο
Γεώργιος Τοπτσης     Χάλκινο     Στίβος - Αλμα εις μήκος

ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ 1992
Στους Παραολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης το 1992, η Ελλάδα κατέκτησε τρία μετάλλια. Ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του 1988, Χρήστος Αγγουράκης, ανέβηκε δύο φορές στο βάθρο, αφού κατετάγη δεύτερος στον ακοντισμό και τρίτος στη σφαιροβολία, ενώ ο Γεώργιος Τοπτσής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα εις μήκος.
Αθλητές              Μετάλλια   Άθλημα- Αγώνισμα
Χρήστος Αγγουράκης   Ασημένιο   Στίβος - Ακόντιο
Γεώργιος Τοπτσης     Ασημένιο   Στίβος - Αλμα εις μήκος
Χρήστος Αγγουράκης   Χάλκινο    Στίβος - Σφαιροβολία

ΑΤΛΑΝΤΑ 1996
Στους Παραολυμπιακούς Αγώνες της Ατλάντα το 1996, ακούγεται για πρώτη φορά ο εθνικός ύμνος της Ελλάδας. Ο Δημήτριος Κωνσταντάγκας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία και έγραψε Ιστορία ως ο πρώτος Ελληνας «χρυσός» Παραολυμπιονίκης. Επίσης, ο κολυμβητής Κωνσταντίνος Μάριος Φύκας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, ενώ οι Στέφανος Αναργύρου, Αντώνιος Γιαπουντζής και Γεώργιος Τοπτσής ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου στη σφαιροβολία, κολύμβηση (50μ. πεταλούδα) και άλμα εις μήκος, αντίστοιχα.

ΣΙΔΝΕΪ 2000
Τέσσερα χρόνια αργότερα, στο Σίδνεϊ, η ελληνική ομάδα αποτελούμενη από 42 αθλητές και αθλήτριες, κατέκτησε συνολικά 11 μετάλλια, εκ των οποίων τέσσερα χρυσά, τέσσερα ασημένια και τρία χάλκινα. Ο κολυμβητής Κωνσταντίνος Μάριος Φύκας αναδείχθηκε «χρυσός» Παραολυμπιονίκης στα 50μ. και 100μ. ελεύθερο, ενώ οι επιτυχίες συνεχίστηκαν με τον Στέφανο Αναργύρου να κατακτά την πρώτη θέση στη σφαιροβολία και τον Αθανάσιο Μπαράκα να ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο άλμα εις μήκος. Η Ελένη Σαμαριτάκη κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια στο στίβο (200μ. και 400μ.), οι Ευάγγελος Μπακόλας (σφαιροβολία) και Παράσχος Στογιαννίδης (άλμα εις ύψος) κατέκτησαν επίσης ασημένια μετάλλια στα αγωνίσματά τους, ενώ η Μαρία Καλπακίδου (50μ. ύπτιο), ο Συμεών Παλτσανίδης (δισκοβολία) και ο Παράσχος Στογιαννίδης ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα αγωνίσματά τους.
Κωνσταντίνος Μάριος Φύκας   Χρυσό      Κολύμβηση - 50μ. ελεύθερο
Κωνσταντίνος Μάριος Φύκας   Χρυσό      Κολύμβηση - 100μ. ελεύθερο
Στέφανος Αναργύρου          Χρυσό      Στίβος - Σφαιροβολία
Αθανάσιος Μπαράκας          Χρυσό      Στίβος - Αλμα εις μήκος
Ελένη Σαμαριτάκη            Ασημένιο   Στίβος - 200μ.
Ελένη Σαμαριτάκη            Ασημένιο   Στίβος - 400μ.
Ευάγγελος Μπακόλας          Ασημένιο   Στίβος - Σφαιροβολία
Παράσχος Στογιαννίδης       Ασημένιο   Στίβος - Αλμα εις ύψος
Μαρία Καλπακίδου            Χάλκινο    Κολύμβηση - 50μ. ύπτιο
Συμεών Παλτσανίδης          Χάλκινο    Στίβος - Δισκοβολία
Παράσχος Στογιαννίδης       Χάλκινο    Στίβος - Ακοντισμός

ΑΘΗΝΑ 2004
Οι Παραολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας, με τη μαγεία που εξέπεμψαν καθ` όλη τη διάρκειά τους και σε κάθε γωνιά της υφηλίου, ανύψωσαν το παγκόσμιο παραολυμπιακό κίνημα. Οι Ελληνες πρωταθλητές κυριάρχησαν σε δύο αθλήματα, καθώς στον στίβο και την κολύμβηση κατέκτησαν 20 μετάλλια, εκ των οποίων τρία χρυσά, 13 αργυρά και τέσσερα χάλκινα. Αν κάποιος από τους Παραολυμπιονίκες δικαιούται τον χαρακτηρισμό του κορυφαίου, αυτός θα πρέπει να αποδοθεί στον Χαράλαμπο Ταϊγανίδη, ο οποίος κατέκτησε δύο χρυσά και ένα αργυρό στην κολύμβηση, ενώ με τρία αργυρά Παραολυμπιακά μετάλλια εμπλούτισε την συλλογή της, η Ανθή Καραγιάννη στον στίβο.