Τρίτη 29 Μαρτίου 2011

Διακρίσεις Ελλήνων παραολυμπιακών αθλητών στο διεθνές μήτινγκ στίβου Fazza

Αν σας αρέσει αυτή η ανάρτηση, διαδώστε την.
Mεγάλοι πρωταγωνιστές οι Μανόλης Στεφανουδάκης και Κατερίνα Ελατίφ

Τρία μετάλλια και δύο πανελλήνια ρεκόρ ήταν ο ελληνικός παραολυμπιακός απολογισμός στο διεθνές μίτινγκ στίβου Fazza που φιλοξενήθηκε στο Ντουμπάι των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων.Μεγάλος πρωταγωνιστής της ελληνικής ομάδας ήταν ο ρίπτης Μανώλης Στεφανουδάκης, ο οποίος κατέκτησε ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο στη σφαίρα και το ακόντιο στην κατηγορία F54. Το τρίτο ελληνικό (χάλκινο) πήρε η Κατερίνα Ελατίφ (κατηγορία Τ35) στα 100 μέτρα.

Ο Στεφανουδάκης, στη σφαίρα είχε επίδοση 9.01μ, ενώ στο ακόντιο 26.30μ. Η Κατερίνα Ελατίφ για να κατακτήσει το χάλκινο μετάλιο επέτυχε στα 100 μέτρα τον αξιοσημείωτο για την κατηγορία της χρόνο 21:51. Η ίδια αθλήτρια μετείχε και στον αγώνα των 200 μέτρων όπου τερμάτισε 7ημε χρόνο 52.54.

Οι Στεφανουδάκης και Ελατίφ δεν ήταν οι μόνοι παραολυμπιακοί πρωταθλητές μας που διακρίθηκαν στο διεθνές (έδωσαν το “παρών” κορυφαίοι παραολυμπιακοί αθλητές από 12 χώρες) μήτινγκ Fazza. Μιά ανάσα από το μετάλιο έφτασαν οι δύο σφαιροβόλοι μας Σεζόν Φερναντέζ και Αθανάσιος Αγγελής . Τέταρτος ο Φερναντέζ στην κατηγορία F53 με 7.49μ., τέταρτος και ο Αγγελής στην κατηγορία F34 με 7.44μ.

Ικανοποιητική ήταν και η παρουσία των τριών ακόμα παραολυμπιακών αθλητών μας που μετείχαν στο μήτινγκ. Η Ελένη Πρελορέντζου ήταν 8ηστη σφαίρα (κατηγορία F54) με 4.45μ., ο Λουκάς Πρωτονοτάριος κατέλαβε τρείς έκτες θέσεις - στα 100μ με 14.12, στα 200μ. με 29.24 και στα 400μ. με 1:06.62- στην κατηγορία του (Τ36), ενώ τέλος η Ανθή Λιάγκου (F33) με βολή στα 8.16 μ. κατέλαβε την 5ηθέση στο ακόντιο.